הוועדה לביטחון הפנים סיירה בכלא עופר. בן גביר: "צריך לתת ליחידת מצדה סמכויות לירות על מנת להרוג במצבים שמסכנים חיים".

חברי הוועדה לביטחון פנים בראשות ח"כ מירב בן ארי קיימו היום סיור בכלא עופר, ביקרו באגפי הכליאה, צפו ביחידות המיוחדות, קיבלו סקירה על הרחבת הכלא ובית המשפט.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר פתח את דבריו וחיזק את נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי: "אתם עושים עבודת קודש, כל חברי הכנסת מחזקים אתכם ואני מקווה שהוועדה תיתן לכם את הכלים להשתמש ביותר סמכויות וכח מול המחבלים בבתי הכלא".

בן גביר פנה לנציבת שב"ס ולחברי הוועדה והזכיר כי תנאי הכליאה של בן אוליאל שהורשע ברצח ויש ערעור בעניינו קשים יותר מכל תנאי כליאה של אסירים ביטחוניים אחרים, הוא שוהה 23 שעות בתא, נותנים לו רק שעה מחוץ לתא, ואיסור על התייחדות. בן גביר ביקש שהוועדה תידרש לנושא ותבדוק כיצד ההתנהלות האי שוויונית הזו מתקיימת.

 

הסיור המרתק נערך בכלא עופר הנחשב כבית מעצר לאסירים ביטחוניים שמרבית השוהים בו עצורים ביטחוניים, או עצורים מנהלית. במפגש רב משתתפים סקרה נציבת השב"ס את ההתנהלות בכלא ותפקידם של הסוהרים מול האסירים במקום. חברי הוועדה העלו שאלות קשות על תנאי הכליאה המשופרים שניתן להקשיחם.

 

במהלך הסיור התרשמו חברי הכנסת ממגוון כלי הנשק של "יחידת מצדה", היחידה המיוחדת להשתלטות על אסירים של שירות בתי הסוהר. ח"כ בן גביר ביקש מיו"ר הוועדה בן ארי לדרוש משר הבט"פ להעניק לחברי היחידה להשתמש בסמכויות שוטר והדגיש: "יחידת מצדה" הוכיחה יעלות מרבית במבצע "שומרי החומות" וסייעה למשטרה במעצרים ומנעה הסלמה בשטח. צריך לתת ליחידת מצדה סמכויות לירות על מנת להרוג במצבים שמסכנים חיים".

בדבריו הוסיף בן גביר ותקף את מדיניות הטלפונים באגפים של האסירים הביטחוניים במסגרת פיילוט והזהיר: זה מטריד אותי, מדובר במחבלים שעלולים לתכנן את הפיגוע הבא". נציבת השב"ס השיבה לח"כ בן גביר וחשפה כי שהנושא מטריד גם אותם, אך הטילה את האחריות על הגורמים המדיניים: "ההחלטה בנושא התקבלה על ידי הדרג המדיני" ציינה.

בביקור אולם בית המשפט הצבאי עורר בן גביר את הצורך להפריד באולם בית המשפט, בין משפחות הקורבן למחבל שלעיתים מקניט, מחייך ומסמן בידיו סימן ניצחון מול משפחות הנרצח. בתגובה השיב נציג שב"ס כי חלק מהמשימה של השב"ס היא לשמור באולם בית המשפט וישמו על כך דגש רב יותר.

 

בסיור השתתפו נציבת השב"ס רב גונדר קטי פרי, ממ"ז מרכז, מפקד כלא עופר אביחי בן חמו, סגל הפיקוד הבכיר וחברי הכנסת איתמר בן גביר, אמיר אוחנה, יצחק הלוי, אורית סטרוק, עמיחי שיקלי ורות וסרמן לנדה.

רוצים לשתף?

הרשמה לעדכונים

דילוג לתוכן