הישג לח"כ בן גביר: "תוקם ועדה משותפת לחקר מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל".

 

חבר הכנסת בן גביר יוזם המהלך בירך על ההחלטה, "יום חשוב מאוד. אמנם רציתי ועדת חקירה פרלמנטרית אבל גם ועדה מיוחדת של הכנסת יכולה לחקור ולבדוק. מודה לאריה דרעי, סמוטריץ', גפני ולוין וגם לניר אורבך ועידית סילמן שפעלו למען הקמת הועדה אצל ח"כ מירב בן ארי שתדון בלב פתוח ונפש חפצה במחדלים והרשלנות".

 

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר יזם הקמת וועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל, שר החקלאות, הנגב והגליל הודיע במליאה כי הוא מציע ועדת חקירה פרלמנטרית משותפת עם וועדת חוץ ובטחון והוועדה לביטחון פנים. ההצעה עברה לוועדת הכנסת שתורה להעביר את קיום החקירה בוועדות חוץ ובטחון והוועדה לביטחון פנים.

 

בן גביר השיב כי "לאור ההצהרה של השר פורר והיכרותו עם יושבי ראש הוועדות ובנסיבות אלה אני מושך את הצעתי ותומך בהקמת הוועדה המשותפת".

 

בדבריו במליאה אמר ח"כ בן גביר כי בשבועיים האחרונים מתגברות ההפגנות הסוערות שקוראות לצדק עבור אהוביה ז"ל ובהפגנה זאת גם הותז לעברו בואש. בן גביר תקף את התנהלות חקירת המשטרה: " ישנן עדויות מגורמים שונים שהיו מעורבים באירוע, המעלות חשד כי החקירה זוהמה ונוהלה באופן רשלני ולא מקצועי. ראשית, השוטרים שביצעו את המרדף לא נלקחו לחקירה היישר מזירת האירוע. שנית, לאחר שזומנו השוטרים באותו ערב למשרדי מח"ש, קיבל צוות החקירה הוראה שלא לחקור אותם, גם עדות שאינה באזהרה לא נלקחה ובנוסף חיוב החוקרים בצוות על ידי היועמ"ש לחתום על מסמך שו"ס (שותפות סוד).

 

ח"כ בן גביר הוסיף: "המטרה בכל ההפגנות האחרונות היא זו, הקמת ועדת חקירה להריגת נער במדינת ישראל, נכון שהוא לא נער ערבי אבל זה נער. היום זה מצד כזה ומחר זה מצד אחר, היום זה נער יהודי ומחר זה נער ערבי. במקום שתתקיים החקירה פתאום ראש מח"ש מעבירה הודעה לא לחקור את השוטרים, מה זה אם לא הפקרות ורשלנות פושעת?"

 

ח"כ בן גביר התריע במליאה כי נוצר מצב בו היום הראשון מהאירוע עבר מבלי שנלקחו עדויות לא מהשוטרים ולא מהנערים שהיו בזירה. לדברי בן גביר: "מדובר ברשלנות פושעת והתנהלות לא מקצועית שכן מרכיב הזמן הינו קריטי באירוע מסוג זה".

 

בנוסף הדגיש ח"כ בן גביר כי, "דבר תמוה נוסף שעולה הוא הקמת צוות חקירה לאירוע משותף למשטרה ולמח"ש, מה שלא נעשה במקרים דומים בהם היו מעורבים המשטרה ואזרחים.

 

בשל המחדל העולה מהמקרה, והצורך במניעת הישנותה של התנהלות המשטרה ביחס לנערי הגבעות, ביקש בן גביר להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, אולם נענה בסופו של דבר להצעתו של השר פורר לחקור את התנהלות המשטרה בוועדה המשותפת של ועדת חו"ב והוועדה לביטחון פנים.

רוצים לשתף?

הרשמה לעדכונים

דילוג לתוכן